Procesem wentylacji określona jest wymiana zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniu na świeże. Dzięki temu ograniczona jest wilgotność w budynku i rozwój pleśni. Dlatego tak istotny jest skuteczny system wentylacyjny. Dowiedz się, który rodzaj będzie najlepszym wyborem dla Ciebie i jak należy o niego dbać, aby posłużył jak najdłużej.
Wentylacja w domu – dlaczego warto?
Nadmiar szkodliwych substancji, które znajdują się w powietrzu, źle wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Zbyt duża ilość pary wodnej i dwutlenku węgla powoduje bóle głowy, uczucie zmęczenia oraz choroby dróg oddechowych. Nieprawidłowa wentylacja wpływa negatywnie nie tylko na ludzi, również oddziałuje na pomieszczenia. Najbardziej powszechnym problemem jest wilgoć. Nadmierna wilgotność powietrza w mieszkaniu przejawia się poprzez ciągle zaparowane szyby, wilgotne ściany, pojawienie się grzyba oraz trudności w suszeniu się prania. Zalety prawidłowej wentylacji:
- powstrzymuje rozwój pleśni,
- zapewnia ciągły przepływ powietrza i przyjemny mikroklimat w mieszkaniu,
- regulacja manualna, czyli sam decydujesz o ilości powietrza, które dostaje się do wnętrza,
- nie powoduje przeciągów,
- redukuje zapotrzebowanie na energię cieplną,
- usuwa z pomieszczeń szkodliwe substancje, takie jak dwutlenek węgla oraz para wodna.
Już na etapie projektowania domu lub mieszkania warto mieć na uwadze plan instalacji wentylacji. W ten sposób będzie można wybrać odpowiedni rodzaj i zapobiec ewentualnym zmianom oraz przeróbkom.
Rodzaje wentylacji
Istnieje wiele sposobów wentylacji. Dzięki temu można dopasować rozwiązanie idealne dla danego budynku.
Wentylacja grawitacyjna
Powyższy rodzaj jest nazywany również wentylacją naturalną i najczęściej wybierany jest przy budowie domków jednorodzinnych. Działa ona na podstawie pionowego ruchu powietrza, który spowodowany jest przez różnicę temperatur na zewnątrz pomieszczenia i w jego środku. W wentylacji grawitacyjnej zimne, gęste powietrze dostaje się do mieszkań poprzez różnego rodzaju nieszczelności. Po ogrzaniu staje się ono lekkie i jest usuwane na zewnątrz poprzez wentylatory znajdujące się przy sufitach.
Wentylacja mechaniczna – wyciągowa
Ten sposób wentylacji znajduje zastosowanie w nowoczesnym i szczelnym budownictwie i opiera się na mechanicznej i wymuszonej wymianie powietrza. W tym przypadku zarówno za usuwanie zużytego powietrza, jak i za dopływ świeżego, odpowiedzialne są wentylatory. Ważną kwestią w wentylacji mechanicznej jest wyregulowanie oraz rozmieszczenie wentylatorów. Nie należy montować ich bezpośrednio w strefie przebywania ludzi.
Czyszczenie wentylacji
Nie istnieją odgórnie narzucone zasady co do tego, jak często powinno się czyścić wentylację. Jednak zalecane jest, aby odbywało się to średnio co sześć lub dwanaście miesięcy. Najlepiej robić to w sezonie wiosennym, kiedy pylenie roślin może być uciążliwe dla alergików oraz w okresie jesiennym, ponieważ wtedy do instalacji mogą dostać się liście. Jeśli chodzi o zewnętrzne części instalacji, można przetrzeć je samodzielnie, natomiast czyszczenie wnętrza kanałów należy zlecić fachowcowi.